Benİstanbul Sergisi

12887441_10209027018020909_408968308_o

 

BENİSTANBUL, YAŞAM BOYU SÜREN BİR FOTOĞRAF PROJESİDİR.

(Bu sergideki tüm fotoğraflar 2015 yılında İstanbul’da çekilmiştir)

Bu projede İstanbul kendini fotoğraflarla anlatır.
Her yıl 100’e yakın amatör fotoğrafçının katılımı ile gerçekleşen projede amaç, çekilen fotoğraflarla İstanbul’un tarihi, çağdaş, gelişen ve değişen yüzünü belgelemek, tüm dünyaya ve gelecek kuşaklara aktarılacak bir arşiv oluşturmaktır.
Her bir katılımcının kendi gözünden kendi İstanbul’unu fotoğrafladığı proje, mimari, portre, an, sokak ve belgesel gibi her türlü konuya açıktır. Siyah/beyaz, renkli, dikdörtgen, kare gibi çeşitli formatlarda çekilen tüm fotoğraflar, bir yıl boyunca projenin yaratıcısı ve yöneticisi Niko Guido tarafından değerlendirilir, yıl sonunda seçilen fotoğraflarla bir sergi açılır ve kitap çıkartılır. Bu projede fotoğraflarda aranan tek kriter İstanbul’da çekilmiş iyi fotoğraflar olmasıdır..

Her sene projeye bir usta fotoğrafçı konuk edilir. 2015 senesinin konuğu değerli fotoğrafçı Ömer Serkan Bakır olmuştur. Ömer Serkan Bakır, proje süresince birikimlerini katılımcılarla paylaşmış ve projeye önemli katkılarda bulunmuştur.

Proje süresi boyunca her ay “ayın fotoğrafı“ seçilir, yıl sonunda da “yılın fotoğrafı” seçimi usta fotoğrafçılardan oluşan bir jüri tarafından gerçekleştirilir. 2015 yılında yılın fotoğrafını, Çerkes Karadağ, Merih Akoğul, Muammer Yanmaz, Nadir Ede, Ömer Serkan Bakır ve Özcan Yurdalan’dan oluşan jüri seçmiştir.

Benİstanbul Fotoğraf Projesi, İstanbul dışında da fotoğraflarını fotoğraf severlerle buluşturmaktadır. 2015 yılında Eskişehir ve Fransa’da başarılı iki sergi açılmıştır. 2016 yılında ise sergi Mersin ve Macaristan’a taşınacaktır. Bunların dışında Benİstanbul Ailesi, Nancy’de gerçekleşen ve konusu “Oyun” olan Uluslararası Sanat Biennal’ine “Jeu t’aime Istanbul” adlı (Buradaki jeu oyun anlamına gelmektedir) bir projeyle katılarak Türk fotoğrafını yurt dışında başarıyla temsil etmeye devam etmektedir.
Benİstanbul Fotoğraf Projesi İstanbul’u anlatmak kadar İstanbul’u anlamaktır. Bu proje ile katılımcılar İstanbul’u fotoğraflamanın yanında uzun yıllar sıkı dostlukların devam edeceği büyük bir aile oluşturarak, birlikte bir amaç için fotoğraf çekmenin keyfini yaşıyorlar.